שתף את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מתי בפעם האחרונה אמרתם לעצמכם: אני רעב? זה בטח היה מתי שהוא לפני כמה שעות.

אבל האם זה באמת הדבר הנכון להגיד או שזאת אמירה הרסנית שרק מובילה לאכילת יתר וגורמת נזק.

לפני כמה חודשים קראתי שישראל נמצאת במקום השני בעולם בעודף המשקל של הילדים ובמקום הראשון באירופה, עם למעלה מחצי מיליון ילדים שסובלים מהשמנה.

בתור ילד שמנמן בעבר, התמודדות עם אכילה מוגזמת זה משהו שאני חושב על מפעם לפעם. והיום בבוקר הייתה לי הזדמנות לחקור את זה באופן אישי.

אשתי ואני יצאנו לטיול בנמל יפו. לאחר כמה דקות של הליכה, היא פונה אליי ואומרת “אני רעבה”.

עכשיו, רק לפני שעה שתינו שייק בננה-קפה די משביע, אתמול בלילה זללנו פיצה ביתית שהכנתי בעצמי ואני בעצמי בכלל לא רעב (ואני שוקל כמעט פי 1.5 מאשתי). אז היה נראה לי ממש לא הגיוני שהיא רעבה.

אז פניתי אליה שאלתי: איך את יודעת שאת רעבה?

והיא ענתה: הרגשתי כיווץ כזה  בבטן.

דבר טבעי להרגיש, שיכול להיגרם בגלל מיליון ואחד סיבות אחרות ולאו דווקא מעיד על רעב.

מפה לשם, התפתחה שיחה מעניינת על מהות הביטוי “אני רעב” ושמתי לב למשהו מעניין. כשמישהו אומר “אני רעב” הוא בעצם מגדיר את הזהות שלו בתור אדם “רעב”.

בשביל להבין למה זאת בעיה, צריך להכיר מודל מעולם ה-NLP שנקרא רמות לוגיות.

זהו מודל שמסביר איך אנשים תופסים את העולם ואת עצמם בתוכו. יש לו שישה שלבים בסדר עולה, מהתפיסה השטחית ביותר לעמוקה ומקיפה ביותר. ששת השלבים, מהשטוח למקיף ביותר הם סביבה, התנהגות, יכולות, אמונות, זהות וחזון.

לדוגמה רמת הסביבה מגדירה באופן שטחי את המקום שבו אנחנו נמצאים, האנשים והחפצים שמקיפים אותנו. בעוד רמת הזהות מגדירה את הדימוי העצמי שלנו, התכונות והמאפיינים שמגדירים אותנו.

זאת אומרת, כשאני אומר “אני רעב” אני מגדיר את מי שאני ברגע זה כאדם רעב. בזמן שלפעמים אני בכלל לא רעב או לא רעב מספיק כדי באמת לאכול. אבל אם הזהות שלי היא אדם רעב, כנראה אני אמור לאכול.

וזה יכול להוביל לאכילה מוגזמת שלא מתוזמנת עם הרגשת הרעב האמיתית בגוף.

אבל אם אני מדבר ברמת הסביבה, אני יכול להגיד “הבטן שלי הרגע התכווצה”. עכשיו יש לי הרבה יותר אופציות לפעולה מאשר רק לאכול. אני יכול לחכות ולראות אולי זה יעבור, לשתות מים, ללכת לשירותים או להתעלם. לאכול זה רק פתרון אחד והוא לא תמיד נכון.

אם תחשבו על זה, אין לנו בעברית (ואולי בשפות נוספות) עוד מילים כדי לתאר מצבי זהות של רעב. יש אולי רעב ומורעב. ומורעב זה איך שאולי נגדיר אדם שנמצא במחנה השמדה ומקבל פרוסת לחם ליום ומי מרק קרים.

כל שאר רמות הרעב מוגדרות בתור “אני רעב”. גם אם לא אכלת שעה או שלושה ימים.

אז מה אפשר לעשות כדי להימנע מלשקר לעצמך ולאכול מתי שלא צריך?

אני מציע לנסות לדבר עם עצמך בשפה אותנטית.

הפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית (הקיומית) הציגה את המונח אותנטי, כדי לתאר מצב הסובייקטיבי שבו האדם מתנהג ופועל באופן נאמן למחשבותיו ורגשות הפנימיים.

זאת אומרת, אם אני רוצה לדבר בשפה אותנטית, אני לא אגיד “אני רעב” אם אני מרגיש כיווץ בבטן. אלא אני אגיד “אני מרגיש כיווץ בבטן”. כי רעב הוא הפירוש של התחושה שאני מרגיש.

רעב אמיתי מתרחש רק כשאדם לא מקבל מספיק מזון ונוצר חוסר קלורי וירידה באנרגיה.

ברוב המקרים, הקרקור שמרגישים בבטן יכול להעיד על מזון שלא מתפרק כמו שצריך בקיבה או מזון שהתעכל כמו שצריך, יצר גזים בקיבה והמשיך בדרכו במערכת העיכול.

אז בפעם הבאה שיש לכם כיווץ או קרקור בטן, אל תקפצו להגיד לעצמכם “אני רעב”. דברו עם עצמכם בשפה אותנטית. כך תוכלו לקבל החלטות טובות יותר לגבי הפעולה הנדרשת.

ובטח הבנתם שכדאי להשתמש בשפה אותנטית בעוד מקרים.

נסו לדוגמה לבדוק מה אתם מרגישים או אומרים לעצמכם רגע לפני שהמילים “אני מפחד” יוצאים לכם מהפה.

יכול מאוד להיות שתגלו דפוס אוטומטי שלא שמתם לב אליו. כמו להגיד לעצמכם “אני לא יכול לעשות את זה” או אולי צמרמורת בגוף שאתם מפרשים כפחד.

נ”ב

אשתי באמת לא הייתה רעבה והכיווץ בבטן עבר אחרי כמה דקות. או שהחפירה שלי השכיחה ממנה את הרעב. מי יודע.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

0026 ספינות שרופות

הנה אחת העצות הכי מפגרות (אולי הכי מכולם) שמנטורים נותנים ליזמים, בעלי עסקים וסתם אנשים משועממים ממקום העבודה שלהם שמחפשים משמעות. בטוח שמעתם אותה מיליון פעם. ואולי אפילו עשיתם שטות והקשבתם לה. ספרו לי אח”כ איך זה הלך… למזלנו, לרוב אין “אומץ”. או יותר נכון, הם לא מספיק מטומטמים כדי לעשות את זה. אז מהי

0025 שתי מספרות

היום הסתפרתי… במספרה אמיתית. הפעם האחרונה ששילמתי עבור תספורת היה לפני שנה, כשביקרתי בארה״ב. וגם זה היה סתם כי היה לי משעמם יום לפני הטיסה חזרה הביתה ובמקרה פגשתי בחור אמריקאי בשם ״ישראל״ שהמספרה שלו הייתה באזור. לפני זה, לא הסתפרתי במספרה אמיתית, נראה לי מאז הצבא. מאז שאביגיל קנתה לי מכונת תספורת ביתית ליום

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch

גלילה למעלה דילוג לתוכן